Franklin Enstitüsü Ödülleri

Bilgibank, Hoşgeldiniz
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Franklin enstitü Ödülleri (veya Benjamin Franklin Madalyası) 1824'ten beri Franklin enstitü, Filedelfiya, Pensilvanya, ABD tarafından sunulan bir bilim ve mühendislik ödülüdür. Franklin enstitü Ödülleri, yedi bilim ve mühendislik dalında Benjamin Franklin Madalyası verilir, Bower Ödülleri ise Bilim Başarı Ödülü ve İş Liderliği dalında ödüller verilir.

Benjamin Franklin Madalyası

1998'de Benjamin Franklin Madalyası, o zamanki The Franklin enstitü tarafından sunulan tüm madalyaları yeniden düzenlenmesiyle yaratıldı: yedi çalışma alanını tanıyan bir grup madalyasıdır: Kimya, Bilgisayar ve Bilişsel Bilimler, Dünya ve Çevre Bilimleri, Elektrik Mühendisliği, Hayat Bilgisi, Makine Mühendisliği ve Fizik. İlk Benjamin Franklin Madalyaları 1998'de sunuldu.


Bower Ödülleri

Bower Ödülleri Bilim Başarı Ödülü ve İş Liderlik Ödülü altında verilir 1988 yılında Henry Bower'ın 7.5 milyon dolarlık vasiyeti ile kurulan en yeni ödüllerdir. Yıllık Bower Ödülleri her bir ödül değeri 250.000 dolardır'dır.

listede yer alan isimler

Bu listede yer alan isimler, Franklin Enstitüsü web sitesi veritabanında listelenmiştir.[1]

Yıl İsim Alanı
1998 Desurvire, EmmanuelEmmanuel Desurvire Mühendislik
1998 Laughlin, Robert B.Robert B. Laughlin Fizik
1998 Payne, David N.David N. Payne Mühendislik
1998 Prusiner, Stanley B.Stanley B. Prusiner Hayat bilimi
1998 Stormer, Horst L.Horst L. Stormer Fizik
1998 Tsui, Daniel C.Daniel C. Tsui Fizik
1998 Zewail, Ahmed H.Ahmed H. Zewail Kimya
1999 Chomsky, NoamNoam Chomsky Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
1999 Engelbart, Douglas C.Douglas C. Engelbart Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
1999 Kaminsky, WalterWalter Kaminsky Kimya
1999 Marshall, Barry J.Barry J. Marshall Hayat bilimi
1999 Mather, John C.John C. Mather Fizik
1999 Shorthill, Richard W.Richard W. Shorthill Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
1999 Tonomura, AkiraAkira Tonomura Fizik
1999 Vali, VictorVictor Vali Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2000 Cocke, JohnJohn Cocke Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2000 Cornell, EricEric Cornell Fizik
2000 Danby, GordonGordon Danby Mekanik Mühendislik
2000 Gorham, EvilleEville Gorham Yer bilimi
2000 Grubbs, Robert H.Robert H. Grubbs Kimya
2000 Ketterle, WolfgangWolfgang Ketterle Fizik
2000 Labeyrie, AntoineAntoine Labeyrie Elektrik Mühendislik
2000 Powell, James R.James R. Powell Mekanik Mühendislik
2000 Wieman, CarlCarl Wieman Fizik
2001 Folkman, JudahJudah Folkman Hayat bilimi
2001 Guth, Alan H.Alan H. Guth Fizik
2001 Minsky, MarvinMarvin Minsky Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2001 Sharpless, K. BarryK. Barry Sharpless Kimya
2001 Van der Voo, RobRob Van der Voo Yer bilimi
2001 Widrow, BernardBernard Widrow Elektrik Mühendislik
2002 Allinger, Norman L.Norman L. Allinger Kimya
2002 Chilton, Mary-DellMary-Dell Chilton Hayat bilimi
2002 Iijima, SumioSumio Iijima Fizik
2002 Nakamura, ShujiShuji Nakamura Mühendislik
2002 Navrotsky, AlexandraAlexandra Navrotsky Yer bilimi
2002 Suchman, LucyLucy Suchman Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2003 Atal, Bishnu S.Bishnu S. Atal Elektrik Mühendislik
2003 Bahcall, John N.John N. Bahcall Fizik
2003 Davis Jr., RaymondRaymond Davis Jr. Fizik
2003 Goodall, JaneJane Goodall Hayat bilimi
2003 Hochstrasser, Robin M.Robin M. Hochstrasser Kimya
2003 Koshiba, MasatoshiMasatoshi Koshiba Fizik
2003 McCarthy (computer scientist), JohnJohn McCarthy (computer scientist) Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2003 Phillips, Norman A.Norman A. Phillips Yer bilimi
2003 Smagorinsky, JosephJoseph Smagorinsky Yer bilimi
2003 Thornton, Charles H.Charles H. Thornton Mühendislik
2004 Bacon (physicist), RogerRoger Bacon (physicist) Mekanik Mühendislik
2004 Gray, Harry B.Harry B. Gray Kimya
2004 Karp, Richard M.Richard M. Karp Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2004 Meyer, Robert B.Robert B. Meyer Fizik
2004 Newnham, Robert E.Robert E. Newnham Elektrik Mühendislik
2005 Blackburn, Elizabeth HelenElizabeth Helen Blackburn Hayat bilimi
2005 Joshi, Aravind K.Aravind K. Joshi Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2005 Nambu, YoichiroYoichiro Nambu Fizik
2005 Vail, Peter R.Peter R. Vail Yer bilimi
2005 Viterbi, Andrew J.Andrew J. Viterbi Elektrik Mühendislik
2006 Clough, Ray W.Ray W. Clough Mühendislik
2006 Danishefsky, Samuel J.Samuel J. Danishefsky Kimya
2006 Leopold, Luna B.Luna B. Leopold Yer bilimi
2006 Norman, DonaldDonald Norman Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2006 Nottebohm, FernandoFernando Nottebohm Hayat bilimi
2006 Scoles, GiacintoGiacinto Scoles Fizik
2006 Toennies, J. PeterJ. Peter Toennies Fizik
2006 Wolman, M. GordonM. Gordon Wolman Yer bilimi
2007 Biemann, KlausKlaus Biemann Kimya
2007 Dennard, Robert H.Robert H. Dennard Elektrik Mühendislik
2007 Flemings, Merton C.Merton C. Flemings Materials Science
2007 McDonald, Arthur B.Arthur B. McDonald Fizik
2007 Squyres, Steven W.Steven W. Squyres Yer bilimi
2007 Totsuka, YojiYoji Totsuka Fizik
2007 Wexler, NancyNancy Wexler Hayat bilimi
2008 Ambros, VictorVictor Ambros Hayat bilimi
2008 Baulcombe, DavidDavid Baulcombe Hayat bilimi
2008 Broecker, WallaceWallace Broecker Yer bilimi
2008 Eschenmoser, AlbertAlbert Eschenmoser Kimya
2008 Jin, DeborahDeborah Jin Fizik
2008 Pearl, JudeaJudea Pearl Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2008 Phadke, ArunArun Phadke Elektrik Mühendislik
2008 Ruvkun, GaryGary Ruvkun Hayat bilimi
2008 Thorp, JamesJames Thorp Elektrik Mühendislik
2009 Bajcsy, RuzenaRuzena Bajcsy Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2009 Benkovic, Stephen J.Stephen J. Benkovic Hayat bilimi
2009 Grassle, J. FrederickJ. Frederick Grassle Yer bilimi
2009 Robbins, Richard J.Richard J. Robbins Mühendislik
2009 Whitesides, George M.George M. Whitesides Kimya
2009 Zadeh, Lotfi A.Lotfi A. Zadeh Elektrik Mühendislik
2010 Cirac, J. IgnacioJ. Ignacio Cirac Fizik
2010 Goldwasser, ShafriraShafrira Goldwasser Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2010 Nowell, Peter C.Peter C. Nowell Hayat bilimi
2010 Sessler, Gerhard M.Gerhard M. Sessler Elektrik Mühendislik
2010 Spalding, D. BrianD. Brian Spalding Mekanik Mühendislik
2010 Stubbe, JoAnneJoAnne Stubbe Kimya
2010 West, James Edward MaceoJames Edward Maceo West Elektrik Mühendislik
2010 Wineland, David J.David J. Wineland Fizik
2010 Zoller, PeterPeter Zoller Fizik
2010 Peltier, W. RichardW. Richard Peltier Dünya ve Çevre Bilimleri, Fen Başarıları için Bower Ödülü
2010 Gates, William H.William H. Gates İş Liderliği için Bower Ödülü
2011 Anderson (psychologist), John RobertJohn Robert Anderson (psychologist) Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2011 Banfield, Jillian F.Jillian F. Banfield Toprak ve Çevre Bilimleri
2011 Cabibbo, NicolaNicola Cabibbo Fizik
2011 Daubechies, IngridIngrid Daubechies Elektrik Mühendislik
2011 Kamen, DeanDean Kamen Mekanik Mühendislik
2011 Nicolaou, K.C.K.C. Nicolaou Kimya
2011 Church, GeorgeGeorge Church Hayat bilimi, Bilim Başarı için Bower Ödülü
2011 Kavli, FredFred Kavli İş Liderliği için Bower Ödülü
2012 Vapnik, VladimirVladimir Vapnik Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2012 Thompson, LonnieLonnie Thompson Toprak ve Çevre Bilimleri
2012 Mosley-Thompson, Ellen StoneEllen Stone Mosley-Thompson Toprak ve Çevre Bilimleri
2012 Carroll, Sean B.Sean B. Carroll Hayat bilimi
2012 Nelson (astronomer), JerryJerry Nelson (astronomer) Elektrik Mühendislik
2012 Sunyaev, RashidRashid Sunyaev Fizik
2012 Hashin, ZviZvi Hashin Mekanik Mühendislik
2012 Brus, Louis E.Louis E. Brus Kimya, Bower Award for Achievement in Science
2012 Chambers, JohnJohn Chambers İş Liderliği için Bower Ödülü
2013 Meinwald, JerroldJerrold Meinwald Kimya
2013 Labov, WilliamWilliam Labov Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2013 Berner, Robert A.Robert A. Berner Toprak ve Çevre Bilimleri
2013 Jaenisch, RudolfRudolf Jaenisch Hayat bilimi
2013 Suresh, SubraSubra Suresh Mekanik Mühendislik
2013 Dalgarno, AlexanderAlexander Dalgarno Fizik
2013 Dell, Michael S.Michael S. Dell İş Liderliği için Bower Ödülü
2013 Iga, KenichiKenichi Iga Elektrik Mühendislik, Bower Award for Achievement in Science
2014 Kleppner, DanielDaniel Kleppner Fizik
2014 Walsh, Christopher T.Christopher T. Walsh Kimya
2014 Tauxe, LisaLisa Tauxe Toprak ve Çevre Bilimleri
2014 Iwasaki, ShunichiShunichi Iwasaki Elektrik Mühendislik
2014 Kryder, Mark H.Mark H. Kryder Elektrik Mühendislik
2014 Frank, JoachimJoachim Frank Hayat bilimi
2014 Nayfeh, Ali H.Ali H. Nayfeh Mekanik Mühendislik
2014 Clarke, Edmund M.Edmund M. Clarke Bilgisayar ve Bilişsel Bilim, Bower Award for Achievement in Science
2014 George, William W.William W. George İş Liderliği için Bower Ödülü
2015 Lippard, StephenStephen Lippard[2] Kimya
2015 Newport, ElissaElissa Newport[3] Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2015 Manabe, SyukuroSyukuro Manabe Toprak ve Çevre Bilimleri[4]
2015 Harrington, Roger F.Roger F. Harrington Elektrik Mühendislik[5]
2015 Bargmann, CorneliaCornelia Bargmann Hayat bilimi[6]
2015 Kane, Charles L.Charles L. Kane[7] Fizik
2015 Mele, EugeneEugene Mele[8] Fizik
2015 Zhang, ShouchengShoucheng Zhang[9] Fizik
2015 Huntsman, Sr., JonJon Huntsman, Sr.[10] İş Liderliği için Bower Ödülü
2015 Kruth, Jean-PierreJean-Pierre Kruth[11] Mekanik Mühendislik, Bilim Başarı için Bower Ödülü
2016 Seeman, Nadrian C.Nadrian C. Seeman Kimya
2016 Patt, Yale N.Yale N. Patt Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2016 Atwater, Brian F.Brian F. Atwater Toprak ve Çevre Bilimleri
2016 Golomb, Solomon W.Solomon W. Golomb Elektrik Mühendislik
2016 Langer, Robert S.Robert S. Langer Hayat bilimi
2016 Chien, ShuShu Chien Mekanik Mühendislik
2016 Soon-Shiong, PatrickPatrick Soon-Shiong İş Liderliği için Bower Ödülü
2016 Borucki, William J.William J. Borucki Fizik, Bilim Başarı için Bower Ödülü
2017 Matyjaszewski, KrzysztofKrzysztof Matyjaszewski Kimya
2017 Sawamoto, MitsuoMitsuo Sawamoto Kimya
2017 Posner, Michael I.Michael I. Posner Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2017 Holonyak, Jr., NickNick Holonyak, Jr. Elektrik Mühendislik
2017 Wallace, Douglas C.Douglas C. Wallace Hayat bilimi
2017 Dresselhaus, Mildred S.Mildred S. Dresselhaus Malzeme Bilimi ve Mühendislik
2017 Cohen, Marvin L.Marvin L. Cohen Fizik
2017 Lorius, ClaudeClaude Lorius Toprak ve Çevre Bilimleri, Bower Award for Achievement in Science
2017 Mulally, AlanAlan Mulally İş Liderliği için Bower Ödülü
2018 Trumbore, SusanSusan Trumbore Toprak ve Çevre Bilimleri
2018 Razeghi, ManijehManijeh Razeghi Elektrik Mühendislik
2018 Bejan, AdrianAdrian Bejan Mekanik Mühendislik
2018 Quinn, Helen RhodaHelen Rhoda Quinn Fizik
2018 Goodenough, John B.John B. Goodenough Kimya
2018 Cerf, Vinton GrayVinton Gray Cerf Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2018 Kahn, Robert E.Robert E. Kahn Bilgisayar ve Bilişsel Bilim
2018 Horvath, PhilippePhilippe Horvath Hayat bilimi, Bower Award for Achievement in Science

Kaynak

  1. "Laureates Search". The Franklin Institute Awards. Franklin Institute. 2015-05-08 Alınmıştır. 
  2. "Stephen J. Lippard". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  3. "Elissa L. Newport". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  4. "Syukuro Manabe". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  5. "Roger F. Harrington". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  6. "Cornelia Bargmann". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  7. "Charles L. Kane". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  8. "Eugene J. Mele". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  9. "Shoucheng Zhang". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  10. Fernandez, Bob (March 14, 2015). "Jon Huntsman Sr. wins Franklin Institute's Bower Award". The Philadelphia Inquirer. 2 December 2015 Alınmıştır. 
  11. "Jean-Pierre Kruth". The Franklin Institute. 2 December 2015 Alınmıştır.