"2000 Yaz Olimpiyatları'nda Atletizm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Bilgibank, Hoşgeldiniz
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(d)
 
(Fark yok)

23.09, 15 Ağustos 2019 itibarı ile sayfanın şu anki hâli

Sidney'deki 2000 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm yarışmasında 46 etkinlik, Erkekler için 24, kadınlar için 22. 193 ülkeden toplam 2134 katılımcı sporcu vardı.

Madalya tablosu

SıraUlusAltınGümüşBronzToplam
1Amerika Birleşik Devletleri74516
2Etiyopya4138
3Polonya4004
4Rusya34613
5Kenya2327
6Birleşik Krallık2226
Küba2226
8Almanya2125
9Beyaz Rusya2035
10Bahamalar2013
11Yunanistan1304
12Romanya1225
13Avustralya1203
14Cezayir1124
15Nijerya1102
Norveç1102
Çek Cumhuriyeti1102
18Bulgaristan1001
Estonya1001
Finlandiya1001
Japonya1001
Kazakistan1001
Litvanya1001
Mozambik1001
Çin Halk Cumhuriyeti1001
26Jamaika0639
27İtalya0202
28Fas0134
29Güney Afrika0123
30Meksika0112
Trinidad ve Tobago0112
32Avustralya0101
Brezilya0101
Danimarka0101
Letonya0101
Sri Lanka0101
Suudi Arabistan0101
İrlanda0101
39Ukrayna0022
40Barbados0011
Portekiz0011
İspanya0011
İsveç0011
İzlanda0011
Toplam (44 ulus)454747139

Katılan ülkeler

Madalya özeti

Erkekler

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 metre
ayrıntılar
Maurice Greene
🇺🇸 ABD 
9.87 Ato Boldon
🇹🇹 Trinidad ve Tobago 
9.99 Obadele Thompson
🇧🇧 Barbados 
10.04
200 metre
ayrıntılar
Konstantinos Kenteris
🇬🇷 Yunanistan 
20.09 Darren Campbell
🇬🇧 Birleşik Krallık 
20.14 Ato Boldon
🇹🇹 Trinidad ve Tobago 
20.20
400 metre
ayrıntılar
Michael Johnson
🇺🇸 ABD 
43.84 Alvin Harrison
🇺🇸 ABD 
44.40 Greg Haughton
🇯🇲 Jamaika 
44.70
800 metre
ayrıntılar
Nils Schumann
🇩🇪 Almanya 
1:45.08 Wilson Kipketer
🇩🇰 Danimarka 
1:45.14 Djabir Saïd-Guerni
🇩🇿 Cezayir 
1:45.16
1500 metre
ayrıntılar
Noah Ngeny
🇰🇪 Kenya 
3:32.07
(OR)
Hicham El Guerrouj
🇲🇦 Fas 
3:32:32 Bernard Lagat
🇰🇪 Kenya 
3:32.44
5000 metre
ayrıntılar
Million Wolde
🇪🇹 Etiyopya 
13:35.49 Ali Saïdi-Sief
🇩🇿 Cezayir 
13:36.20 Brahim Lahlafi
🇲🇦 Fas 
13:36.47
10,000 metre
ayrıntılar
Haile Gebrselassie
🇪🇹 Etiyopya 
27:18.20 Paul Tergat
🇰🇪 Kenya 
27:18.29 Assefa Mezgebu
🇪🇹 Etiyopya 
27:19.75
110 metre engelli
ayrıntılar
Anier Garcia
🇨🇺 Küba 
13.00 Terrence Trammell
🇺🇸 ABD 
13.16 Mark Crear
🇺🇸 ABD 
13.22
400 metre engelli
ayrıntılar
Angelo Taylor
🇺🇸 ABD 
47.50 Hadi Al-Somaily
🇸🇦 Suudi Arabistan 
47.53 Llewellyn Herbert
🇿🇦 Güney Afrika 
47.81
3000 metre
hendekli
ayrıntılar
Reuben Kosgei
🇰🇪 Kenya 
8:21.43 Wilson Boit Kipketer
🇰🇪 Kenya 
8:21.77 Ali Ezzine
🇲🇦 Fas 
8:22.15
4×100 metre bayrak yarışı
ayrıntılar
ABD  (USA)
Jon Drummond
Bernard Williams
Brian Lewis
Maurice Greene
Tim Montgomery*
Kenneth Brokenburr*
37.61 Brezilya  (BRA)
Vicente Lenilson
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei Quirino
Cláudio Souza*
37.90 Küba  (CUB)
Luis Alberto Pérez-Rionda
Ivan Garcia
Freddy Mayısola
José Ángel César
38.04
4×400 metre bayrak yarışı
ayrıntılar
Nijerya  (NGR)
Clement Chukwu
Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong
Nduka Awazie*
Fidelis Gadzama*
2:58.68 Jamaika  (JAM)
Michael Blackwood
Greg Haughton
Christopher Williams
Danny McFarlane
Sanjay Ayre*
Michael McDonald*
2:58.78 Bahamalar  (BAH)
Avard Moncur
Troy McIntosh
Carl Oliver
Chris Brown
Timothy Munnings*
2:59.23
maraton
ayrıntılar
Gezahegne Abera
🇪🇹 Etiyopya 
2:10:11 Erick Wainaina
🇰🇪 Kenya 
2:10:31 Tesfaye Tola
🇪🇹 Etiyopya 
2:11:10
20 kilometre yürüyüş
ayrıntılar
Robert Korzeniowski
🇵🇱 Polonya 
1:18:59
(OR)
Noé Hernández
🇲🇽 Meksika 
1:19:03 Vladimir Andreyev
🇷🇺 Rusya 
1:19:27
50 kilometre yürüyüş
ayrıntılar
Robert Korzeniowski
🇵🇱 Polonya 
3:42:22 Aigars Fadejevs
🇱🇻 Letonya 
3:43:40 Joel Sánchez Guerrero
🇲🇽 Meksika 
3:44:36
Yüksek Atlama
ayrıntılar
Sergey Klyugin
🇷🇺 Rusya 
2.35 m Javier Sotomayor
🇨🇺 Küba 
2.32 m Abderrahmane Hammad
🇩🇿 Cezayir 
2.32 m
Pole atlama masası
ayrıntılar
Nick Hysong
🇺🇸 ABD 
5.90 m Lawrence Johnson
🇺🇸 ABD 
5.90 m Maksim Tarasov
🇷🇺 Rusya 
5.90 m
uzun atlama
ayrıntılar
Iván Pedroso
🇨🇺 Küba 
8.55 m Jai Taurima
🇦🇺 Avustralya 
8.49 m Roman Shchurenko
🇺🇦 Ukrayna 
8.31 m
üçlü atlama
ayrıntılar
Jonathan Edwards
🇬🇧 Birleşik Krallık 
17.71 m Yoel García
🇨🇺 Küba 
17.47 m Denis Kapustin
🇷🇺 Rusya 
17.46 m
Gülle atma
ayrıntılar
Arsi Harju
🇫🇮 Finlandiya 
21.29 m Adam Nelson
🇺🇸 ABD 
21.21 m John Godina
🇺🇸 ABD 
21.20 m
disk atışı
ayrıntılar
Virgilijus Alekna
🇱🇹 Litvanya 
69.30 m Lars Riedel
🇩🇪 Almanya 
68.50 m Frantz Kruger
🇿🇦 Güney Afrika 
68.19 m
Çekiç fırlatma
ayrıntılar
Szymon Ziółkowski
🇵🇱 Polonya 
80.02 m Nicola Vizzoni
🇮🇹 İtalya 
79.64 m Igor Astapkovich
🇧🇾 Beyaz Rusya 
79.17 m
Cirit atma
ayrıntılar
Jan Železný
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti 
90.17 m
(OR)
Steve Backley
🇬🇧 Birleşik Krallık 
89.85 m Sergey Makarov
🇷🇺 Rusya 
88.67 m
Dekatlon
ayrıntılar
Erki Nool
🇪🇪 Estonya 
8642 Roman Šebrle
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti 
8606 Chris Huffins
🇺🇸 ABD 
8595

* Elemeye katılan sporcular sadece madalya aldı.

Kadınlar

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 metre
ayrıntılar
Verilmedi Ekaterini Thanou
🇬🇷 Yunanistan 
11.12 Merlene Ottey
🇯🇲 Jamaika 
11.19
Tayna Lawrence
🇯🇲 Jamaika 
11.18
200 metre
ayrıntılar
Pauline Davis-Thompson
🇧🇸 Bahamalar 
22.27 Susanthika Jayasinghe
🇱🇰 Sri Lanka 
22.28
(NR)
Beverly McDonald
🇯🇲 Jamaika 
22.35
400 metre
ayrıntılar
Cathy Freeman
🇦🇺 Avustralya 
49.11 Lorraine Graham
🇯🇲 Jamaika 
49.58 Katharine Merry
🇬🇧 Birleşik Krallık 
49.72
800 metre
ayrıntılar
Maria de Lurdes Mutola
🇲🇿 Mozambik 
1:56.15 Stephanie Graf
🇦🇹 Avusturya 
1:56.64 Kelly Holmes
🇬🇧 Birleşik Krallık 
1:56.80
1500 metre
ayrıntılar
Nouria Mérah-Benida
🇩🇿 Cezayir 
4:05.10 Violeta Beclea
🇷🇴 Romanya 
4:05.15 Gabriela Szabo
🇷🇴 Romanya 
4:05.27
5000 metre
ayrıntılar
Gabriela Szabo
🇷🇴 Romanya 
14:40.79
(OR)
Sonia O'Sullivan
🇮🇪 İrlanda 
14:41.02
(NR)
Gete Wami
🇪🇹 Etiyopya 
14:42.23
10,000 metre
ayrıntılar
Derartu Tulu
🇪🇹 Etiyopya 
30:17.49
(OR)
Gete Wami
🇪🇹 Etiyopya 
30:22.48 Fernanda Ribeiro
🇵🇹 Portekiz 
30:22.88
(NR)
100 metre engelli
ayrıntılar
Olga Shishigina
🇰🇿 Kazakistan 
12.65 Glory Alozie
🇳🇬 Nijerya 
12.68 Melissa Morrison
🇺🇸 ABD 
12.76
400 metre engelli
ayrıntılar
Irina Privalova
🇷🇺 Rusya 
53.02 Deon Hemmings
🇯🇲 Jamaika 
53.45 Nezha Bidouane
🇲🇦 Fas 
53.57
4×100 metre bayrak yarışı
ayrıntılar
Bahamalar  (BAH)
Savatheda Fynes
Chandra Sturrup
Pauline Davis-Thompson
Debbie Ferguson
Eldece Lewis*
41.95 Jamaika  (JAM)
Tayna Lawrence
Veronica Campbell
Beverly McDonald
Merlene Ottey
Merlene Frazer*
42.13 ABD  (USA)
Chryste Gaines
Torri Edwards
Nanceen Perry
Passion Richardson*
42.20
4×400 metre bayrak yarışı
ayrıntılar
ABD  (USA)
Jearl Miles-Clark
Monique Hennagan
LaTasha Colander
Andrea Anderson*
3:22.62 Jamaika  (JAM)
Sandie Richards
Catherine Scott
Deon Hemmings
Lorraine Graham
Charmaine Howell*
Michelle Burgher*
3:23.25 Rusya  (RUS)
Yuliya Sotnikova
Svetlana Goncharenko
Olga Kotlyarova
Irina Privalova
Natalya Nazarova*
Olesya Zykina*
3:23.46
maraton
ayrıntılar
Naoko Takahashi
🇯🇵 Japonya 
2:23:14
(OR)
Lidia Șimon
🇷🇴 Romanya 
2:23:22 Joyce Chepchumba
🇰🇪 Kenya 
2:24:45
20 kilometre yürüyüş
ayrıntılar
Wang Liping
🇨🇳 Çin 
1:29:05
(OR)
Kjersti Plätzer
🇳🇴 Norveç 
1:29:33 María Vasco
🇪🇸 İspanya 
1:30:23
Yüksek Atlama
ayrıntılar
Yelena Yelesina
🇷🇺 Rusya 
2.01 m Hestrie Cloete
🇿🇦 Güney Afrika 
2.01 m Kajsa Bergqvist
🇸🇪 İsveç 
1.99 m
Oana Pantelimon
🇷🇴 Romanya 
Pole atlama masası
ayrıntılar
Stacy Dragila
🇺🇸 ABD 
4.60 m
(OR)
Tatiana Grigorieva
🇦🇺 Avustralya 
4.55 m Vala Flosadóttir
🇮🇸 İzlanda 
4.50 m
uzun atlama
ayrıntılar
Heike Drechsler
🇩🇪 Almanya 
6.99 m Fiona Mayıs
🇮🇹 İtalya 
6.92 m Tatyana Kotova
🇷🇺 Rusya 
6.83 m
üçlü atlama
ayrıntılar
Tereza Marinova
🇧🇬 Bulgaristan 
15.20 m Tatyana Lebedeva
🇷🇺 Rusya 
15.00 m Olena Hovorova
🇺🇦 Ukrayna 
14.96 m
Gülle atma
ayrıntılar
Yanina Karolchik
🇧🇾 Beyaz Rusya 
20.56 m Larisa Peleshenko
🇷🇺 Rusya 
19.92 m Astrid Kumbernuss
🇩🇪 Almanya 
19.62 m
disk atışı
ayrıntılar
Ellina Zvereva
🇧🇾 Beyaz Rusya 
68.40 m Anastasía Kelesídou
🇬🇷 Yunanistan 
65.71 m Iryna Yatchenko
🇧🇾 Beyaz Rusya 
65.20 m
Çekiç fırlatma
ayrıntılar
Kamila Skolimowska
🇵🇱 Polonya 
71.16 m Olga Kuzenkova
🇷🇺 Rusya 
69.77 m Kirsten Münchow
🇩🇪 Almanya 
69.28 m
Cirit atma
ayrıntılar
Trine Hattestad
🇳🇴 Norveç 
68.91 m
(OR)
Mirela Maniani-Tzelili
🇬🇷 Yunanistan 
67.51 m Osleidys Menéndez
🇨🇺 Küba 
66.18 m
Heptatlon
ayrıntılar
Denise Lewis
🇬🇧 Birleşik Krallık 
6584 Yelena Prokhorova
🇷🇺 Rusya 
6531 Natallia Sazanovich
🇧🇾 Beyaz Rusya 
6527

* Elemeye katılan sporcular sadece madalya aldı.

Kaynak

Burdaki yer alan bilgiler en:Athletics at the 2000 Summer Olympics sayfası'ndan çevirilerek edinilmiştir.