"2001 Dünya Atletizm Şampiyonası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Bilgibank, Hoşgeldiniz
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(d)
 
(Fark yok)

07.39, 16 Ağustos 2019 itibarı ile sayfanın şu anki hâli

8. Dünya Atletizm Şampiyonası
Edmonton IAAF 2001.gif
TarihAugust 3–12, 2001
1999 Seville 2003 Paris  >

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin himayesi altında 8. Uluslararası Atletizm Şampiyonası, 3 Ağustos - 12 Ağustos tarihleri arasında Edmonton, Alberta, Kanada'daki Commonwealth Stadyumu'nda yapıldı ve etkinlik Kuzey Amerika'da ilk kez yapıldı. Açılış ve Kapanış Törenleri'nin müziği, Kanadalı besteciler Jan Randall ve Cassius Khan tarafından bestelendi ve etkinlikler 200'den fazla ülkede 4 milyar insanı izleyen bir izleyici kitlesine canlı yayınlandı. Törenlerde ayrıca 1000 sesli koro ve Edmonton Senfoni Orkestrası da yer aldı.

Erkekler Sonuçları

Pist

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 m
ayrıntılar
Maurice Greene
🇺🇸 ABD
9.82
(WL)
Bernard Williams
🇺🇸 ABD
9.942
(PB)
Ato Boldon
🇹🇹 Trinidad ve Tobago
9.98
200 m
ayrıntılar
Konstantinos Kenteris
🇬🇷 Yunanistan
20.04 Christopher Williams
🇯🇲 Jamaika
20.20 Kim Collins
🇰🇳 Saint Kitts ve Nevis
20.20
(NR St.Kitts)
Shawn Crawford
🇺🇸 ABD
400 m
ayrıntılar
Avard Moncur
🇧🇸 Bahamalar
44.64 Ingo Schultz
🇩🇪 Almanya
44.87 Greg Haughton
🇯🇲 Jamaika
44.98
800 m
ayrıntılar
André Bucher
🇨🇭 İsviçre
1:43.70 Wilfred Bungei
🇰🇪 Kenya
1:44.55 Paweł Czapiewski
🇵🇱 Polonya
1:44.63
(PB)
1500 m
ayrıntılar
Hicham El Guerrouj
🇲🇦 Fas
3:30.68 Bernard Lagat
🇰🇪 Kenya
3:31.10 Driss Maazouzi
🇫🇷 Fransa
3:31.54
(SB)
5000 m
ayrıntılar
Richard Limo
🇰🇪 Kenya
13:00.77 Million Wolde
🇪🇹 Etiyopya
13:03.471 John Kibowen
🇰🇪 Kenya
13:05.20
10,000 m
ayrıntılar
Charles Kamathi
🇰🇪 Kenya
27:53.25 Assefa Mezgebu
🇪🇹 Etiyopya
27:53.97 Haile Gebrselassie
🇪🇹 Etiyopya
27:54.41
maraton
ayrıntılar
Gezahegne Abera
🇪🇹 Etiyopya
2:12:42
(SB)
Simon Biwott
🇰🇪 Kenya
2:12:43 Stefano Baldini
🇮🇹 İtalya
2:13:18
110 m engelli
ayrıntılar
Allen Johnson
🇺🇸 ABD
13.04
(WL)
Anier García
🇨🇺 Küba
13.07
(SB)
Dudley Dorival
Şablon:Haiti1
13.25
(NR)
400 m engelli
ayrıntılar
Félix Sánchez
🇩🇴 Dominik Cumhuriyeti
47.49
(WL)
Fabrizio Mori
🇮🇹 İtalya
47.54
(NR)
Dai Tamesue
🇯🇵 Japonya
47.89
(NR)
3,000 m st.
ayrıntılar
Reuben Kosgei
🇰🇪 Kenya
8:15.16 Ali Ezzine
🇲🇦 Fas
8:16.21 Bernard Barmasai
🇰🇪 Kenya
8:16.59
20 km yürüyüş
ayrıntılar
Roman Rasskazov
🇷🇺 Rusya
1:20:31 Ilya Markov
🇷🇺 Rusya
1:20:33 Viktor Burayev
🇷🇺 Rusya
1:20:36
50 km yürüyüş
ayrıntılar
Robert Korzeniowski
🇵🇱 Polonya
3:42.08
(WL)
Jesús Ángel García
🇪🇸 İspanya
3:43:07
(SB)
Edgar Hernández
🇲🇽 Meksika
3:46:12
(PB)
4 × 100 m bayrak yarışı
ayrıntılar
 Güney Afrika (RSA)
Morne Nagel
Corne Du Plessis
Lee-Roy Newton
Mathew Quinn
38.47
(NR)
 Trinidad ve Tobago (TRI)
Marc Burns
Ato Boldon
Jaycey Harper
Darrel Brown
38.58
(NR)
 Avustralya (AUS)
Matthew Shirvington
Paul Di Bella
Steve Brimacombe
Adam Basil
38.83
(SB)
4 × 400 m bayrak yarışı
ayrıntılar
 Bahamalar (BAH)
Avard Moncur
Chris Brown
Troy McIntosh
Tim Munnings
Carl Oliver*
2:58.194
(NR)
 Jamaika (JAM)
Brandon Simpson
Christopher Williams
Greg Haughton
Danny McFarlane
Michael Blackwood*
Mario Watts*
2:58.39
(SB)
 Polonya (POL)
Rafał Wieruszewski
Piotr Haczek
Piotr Długosielski
Piotr Rysiukiewicz
Jacek Bocian*
2:59.71
(SB)
WR dünya rekoru | AR alan rekoru | CR şampiyonluk rekoru | GR oyun rekoru | NR ulusal rekor | OR olimpiyat rekoru | PB kişisel en iyi | SB sezonun en iyisi | WL dünya lideri (Belirli bir sezonda)

Saha

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
Yüksek Atlama
ayrıntılar
Martin Buß
🇩🇪 Almanya
2.36
(WL)
Yaroslav Rybakov
🇷🇺 Rusya
2.33
(PB Rybakov)
(SB Voronin)
Vyacheslav Voronin
🇷🇺 Rusya
Pole atlama masası
ayrıntılar
Dmitri Markov
🇦🇺 Avustralya
6.05
(CR)
Aleksandr Averbukh
🇮🇱 İsrail
5.85 Nick Hysong
🇺🇸 ABD
5.85
(SB)
uzun atlama
ayrıntılar
Iván Pedroso
🇨🇺 Küba
8.40 Savanté Stringfellow
🇺🇸 ABD
8.24 Carlos Calado
🇵🇹 Portekiz
8.21
(SB)
üçlü atlama
ayrıntılar
Jonathan Edwards
🇬🇧 Birleşik Krallık
17.92
(WL)
Christian Olsson
🇸🇪 İsveç
17.47 Igor Spasovkhodskiy
🇷🇺 Rusya
17.44
(PB)
Gülle atma
ayrıntılar
John Godina
🇺🇸 ABD
21.87 Adam Nelson
🇺🇸 ABD
21.24 Arsi Harju
🇫🇮 Finlandiya
20.93
(SB)
disk atışı
ayrıntılar
Lars Riedel
🇩🇪 Almanya
69.72
(CR)
Virgilijus Alekna
🇱🇹 Litvanya
69.40 Michael Möllenbeck
🇩🇪 Almanya
67.61
(PB)
Çekiç fırlatma
ayrıntılar
Szymon Ziółkowski
🇵🇱 Polonya
83.38
(CR)
Koji Murofushi
🇯🇵 Japonya
82.92 Ilya Konovalov
🇷🇺 Rusya
80.27
(SB)
Cirit atma
ayrıntılar
Jan Železný
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti
92.80
(CR)
Aki Parviainen
🇫🇮 Finlandiya
91.31 Konstadinos Gatsioudis
🇬🇷 Yunanistan
89.95
Dekatlon
ayrıntılar
Tomáš Dvořák
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti
8902
(CR)
Erki Nool
🇪🇪 Estonya
8815
(NR)
Dean Macey
🇬🇧 Birleşik Krallık
8603
(PB)
WR dünya rekoru | AR alan rekoru | CR şampiyonluk rekoru | GR oyun rekoru | NR ulusal rekor | OR olimpiyat rekoru | PB kişisel en iyi | SB sezonun en iyisi | WL dünya lideri (Belirli bir sezonda)

Kadın Sonuçları

Pist

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 m
ayrıntılar
Zhanna Pintusevich
🇺🇦 Ukrayna
10.82
(WL)
Ekaterini Thanou
🇬🇷 Yunanistan
10.912
(SB)
Chandra Sturrup
🇧🇸 Bahamalar
11.02
200 m
ayrıntılar
Debbie Ferguson
🇧🇸 Bahamalar
22.521 LaTasha Jenkins
🇺🇸 ABD
22.85 Cydonie Mothersille
🇰🇾 Cayman Adaları
22.882
400 m
ayrıntılar
Amy Mbacke Thiam
🇸🇳 Senegal
49.86
(NR)
Lorraine Fenton
🇯🇲 Jamaika
49.88
(SB)
Ana Guevara
🇲🇽 Meksika
49.97
SB
800 m
ayrıntılar
Maria Mutola
🇲🇿 Mozambik
1:57.17 Stephanie Graf
🇦🇹 Avusturya
1:57.20
(SB)
Letitia Vriesde
🇸🇷 Surinam
1:57.35
(SB)
1,500 m
ayrıntılar
Gabriela Szabo
🇷🇴 Romanya
4:00.57
(SB)
Violeta Szekely
🇷🇴 Romanya
4:01.70 Natalya Gorelova
🇷🇺 Rusya
4:02.40
5,000 m
ayrıntılar
Olga Yegorova
🇷🇺 Rusya
15:03.39 Marta Dominguez
🇪🇸 İspanya
15:06.59 Ayelech Worku
🇪🇹 Etiyopya
15:10.17
10,000 m
ayrıntılar
Derartu Tulu
🇪🇹 Etiyopya
31:48.81 Berhane Adere
🇪🇹 Etiyopya
31:48.85 Gete Wami
🇪🇹 Etiyopya
31:49.98
maraton
ayrıntılar
Lidia Șimon
🇷🇴 Romanya
2:26:01 Reiko Tosa
🇯🇵 Japonya
2:26:06 Svetlana Zakharova
🇷🇺 Rusya
2:26:18
100 m engelli
ayrıntılar
Anjanette Kirkland
🇺🇸 ABD
12.42
(WL)
Gail Devers
🇺🇸 ABD
12.54
SB
Olga Shishigina
🇰🇿 Kazakistan
12.58
(SB)
400 m engelli
ayrıntılar
Nezha Bidouane
🇲🇦 Fas
53.34
(WL)
Yuliya Pechonkina
🇷🇺 Rusya
54.27 Daimí Pernía
🇨🇺 Küba
54.51
20 km yürüyüş
ayrıntılar
Olimpiada Ivanova
🇷🇺 Rusya
1:27:48
(CR)
Valentina Tsybulskaya
🇧🇾 Beyaz Rusya
1:28:49
(PB)
Elisabetta Perrone
🇮🇹 İtalya
1:28:56
4 × 100 m bayrak yarışı
ayrıntılar
 Almanya (GER)
Melanie Paschke
Gabi Rockmeier
Birgit Rockmeier
Marion Wagner
42.323
(SB)
 Fransa (FRA)
Sylviane Félix
Frédérique Bangué
Muriel Hurtis
Odiah Sidibé
42.39
(SB)
 Jamaika (JAM)
Juliet Campbell
Merlene Frazer
Beverly McDonald
Astia yürüyüşer
Elva Goulbourne*
42.40
(SB)
4 × 400 m bayrak yarışı
ayrıntılar
 Jamaika (JAM)
Sandie Richards
Catherine Scott-Pomales
Debbie-Ann Parris
Lorraine Fenton
Michelle Burgher*
Deon Hemmings*
3:20.65
(WL)
 Almanya (GER)
Florence Ekpo-Umoh
Shanta Ghosh
Claudia Marx
Grit Breuer
3:21.97
(SB)
 Rusya (RUS)
Irina Rosikhina
Yuliya Pechonkina
Anastasiya Kapachinskaya
Olesya Zykina
Natalya Shevtsova*
3:24.92
WR dünya rekoru | AR alan rekoru | CR şampiyonluk rekoru | GR oyun rekoru | NR ulusal rekor | OR olimpiyat rekoru | PB kişisel en iyi | SB sezonun en iyisi | WL dünya lideri (Belirli bir sezonda)

Saha

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
Yüksek Atlama
ayrıntılar
Hestrie Cloete
🇿🇦 Güney Afrika
2.00
(SB)
Inha Babakova
🇺🇦 Ukrayna
2.00 Kajsa Bergqvist
🇸🇪 İsveç
1.97
Pole atlama masası
ayrıntılar
Stacy Dragila
🇺🇸 ABD
4.75
(CR)
Svetlana Feofanova
🇷🇺 Rusya
4.75
(CR)
Monika Pyrek
🇵🇱 Polonya
4.55
uzun atlama
ayrıntılar
Fiona Mayıs
🇮🇹 İtalya
7.02 Tatyana Kotova
🇷🇺 Rusya
7.01 Niurka Montalvo
🇪🇸 İspanya
6.88
üçlü atlama
ayrıntılar
Tatyana Lebedeva
🇷🇺 Rusya
15.25
(WL)
Françoise Mbango-Etone
🇨🇲 Kamerun
14.60 Tereza Marinova
🇧🇬 Bulgaristan
14.58
Gülle atma
ayrıntılar
Yanina Karolchik
🇧🇾 Beyaz Rusya
20.61
(NR)
Nadine Kleinert
🇩🇪 Almanya
19.86
(PB)
Vita Pavlysh
🇺🇦 Ukrayna
19.41
disk atışı
ayrıntılar
Ellina Zvereva
🇧🇾 Beyaz Rusya
67.101 Nicoleta Grasu
🇷🇴 Romanya
66.24 Anastasia Kelesidou
🇬🇷 Yunanistan
65.50
(SB)
Çekiç fırlatma
ayrıntılar
Yipsi Moreno
🇨🇺 Küba
70.65
(AR)
Olga Kuzenkova
🇷🇺 Rusya
70.61 Bronwyn Eagles
🇦🇺 Avustralya
68.87
Cirit atma
ayrıntılar
Osleidys Menéndez
🇨🇺 Küba
69.53
(CR)
Mirela Maniani
🇬🇷 Yunanistan
65.78 Sonia Bisset
🇨🇺 Küba
64.69
Heptatlon
ayrıntılar
Yelena Prokhorova
🇷🇺 Rusya
6694
(SB)
Natallia Sazanovich
🇧🇾 Beyaz Rusya
6539
(SB)
Shelia Burrell
🇺🇸 ABD
6472
(PB)
WR dünya rekoru | AR alan rekoru | CR şampiyonluk rekoru | GR oyun rekoru | NR ulusal rekor | OR olimpiyat rekoru | PB kişisel en iyi | SB sezonun en iyisi | WL dünya lideri (Belirli bir sezonda)

Madalya tablosu

SıraUlusAltınGümüşBronzToplam
1Rusya57618
2Amerika Birleşik Devletleri55313
3Kenya3328
4Almanya3317
5Küba3126
6Bahamalar3014
7Etiyopya2338
8Beyaz Rusya2204
Romanya2204
10Fas2103
11Polonya2035
12Güney Afrika2002
Çek Cumhuriyeti2002
14Jamaika1326
15Yunanistan1225
16İtalya1124
17Ukrayna1113
18Avustralya1023
19Birleşik Krallık1012
20Dominik Cumhuriyeti1001
Mozambik1001
Senegal1001
İsviçre1001
24Japonya0213
İspanya0213
26Finlandiya0112
Fransa0112
Trinidad ve Tobago0112
İsveç0112
30Avustralya0101
Estonya0101
Kamerun0101
Litvanya0101
İsrail0101
35Meksika0022
36Bulgaristan0011
Cayman Adaları0011
Haiti0011
Kazakistan0011
Portekiz0011
Saint Kitts ve Nevis0011
Surinam0011
Toplam (42 ulus)464746139

Kaynak

Burdaki yer alan bilgiler en:2001 World Championships in Athletics sayfası'ndan çevirilerek edinilmiştir.