"2001 IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Bilgibank, Hoşgeldiniz
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(d)
 
(Fark yok)

07.04, 16 Ağustos 2019 itibarı ile sayfanın şu anki hâli

8. IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
Lisbon 2001 logo.jpg
Ev sahibi şehirLizbon, Portekiz
Tarih(ler)9 Mart – 11 Mart
Ana stadyumPavilhão Atlântico
Katılım511 sporcular
136 milletler
Etkinlikler28

8. IAAF Dünya Atletizm Şampiyonası, 9 Mart - 11 Mart 2001 tarihleri arasında Lizbon, Portekiz'deki Pavilhão Atlântico'da gerçekleşti.Şampiyonalar ilk kez Portekiz’de yapıldı. 136 ülkeden toplam 511 katılımcı sporcu vardı.

Sonuçlar

Erkekler

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
60 m
ayrıntılar
Tim Harden
🇺🇸 ABD
6.44 Tim Montgomery
🇺🇸 ABD
6.46
(PB)
Mark Lewis-Francis
🇬🇧 Birleşik Krallık
6.51
(PB)
200 m
ayrıntılar
Shawn Crawford
🇺🇸 ABD
20.63 Christian Malcolm
Şablon:UK1
20.76 Patrick van Balkom
🇳🇱 Hollanda
20.96
400 m
ayrıntılar
Daniel Caines
🇬🇧 Birleşik Krallık
46.40 Milton Campbell
🇺🇸 ABD
46.45 Danny McFarlane
🇯🇲 Jamaika
46.74
800 m
ayrıntılar
Yuriy Borzakovskiy
🇷🇺 Rusya
1:44.49 Johan Botha
🇿🇦 Güney Afrika
1:45.87 Andre Bucher
🇨🇭 İsviçre
1:46.46
1,500 m
ayrıntılar
Rui Silva
🇵🇹 Portekiz
3:51.06 Reyes Estévez
🇪🇸 İspanya
3:51.25 Noah Ngeny
🇰🇪 Kenya
3:51.63
3,000 m
ayrıntılar
Hicham El Guerrouj
🇲🇦 Fas
7:37.74 Mohammed Mourhit
🇧🇪 Belçika
7:38.94
(NR)
Alberto García
🇪🇸 İspanya
7:39.96
(PB)
60 m engelli
ayrıntılar
Terrence Trammell
🇺🇸 ABD
7.51 Anier García
🇨🇺 Küba
7.54 Shaun Bownes
🇿🇦 Güney Afrika
7.55
Yüksek Atlama
ayrıntılar
Stefan Holm
🇸🇪 İsveç
2.32 Andriy Sokolovsky
🇺🇦 Ukrayna
2.29 Staffan Strand
🇸🇪 İsveç
2.29
Pole atlama masası
ayrıntılar
Lawrence Johnson
🇺🇸 ABD
5.95 Tye Harvey
🇺🇸 ABD
5.90 Romain Mesnil
🇫🇷 Fransa
5.85
Uzun atlama
ayrıntılar
Iván Pedroso
🇨🇺 Küba
8.43 Kareem Streete
🇰🇾 Cayman Adaları
8.16
(NR)
Carlos Calado
🇵🇹 Portekiz
8.16
(NR)
Triple jump
ayrıntılar
Paolo Camossi
🇮🇹 İtalya
17.32
(NR)
Jonathan Edwards
🇬🇧 Birleşik Krallık
17.26 Andrew Murphy
🇦🇺 Avustralya
17.20
(AR)
Gülle atma
ayrıntılar
John Godina
🇺🇸 ABD
20.82 Adam Nelson
🇺🇸 ABD
20.72 Manuel Martínez
🇪🇸 İspanya
20.67
4 × 400 m bayrak yarışı
ayrıntılar
 Polonya (POL)
Piotr Rysiukiewicz
Piotr Haczek
Jacek Bocian
Robert Maćkowiak
3:04.47  Rusya (RUS)
Aleksandr Ladeyshchikov
Ruslan Mashchenko
Boris Gorban
Andrey Semyonov
3:04.82
(NR)
 Jamaika (JAM)
Michael McDonald
Davian Clarke
Michael Blackwood
Danny McFarlane
3:05.45
Heptatlon
ayrıntılar
Roman Šebrle
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti
6420 Jón Magnússon
🇮🇸 İzlanda
6233 Lev Lobodin
🇷🇺 Rusya
6202

Kadınlar

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
60 m
ayrıntılar
Chandra Sturrup
🇧🇸 Bahamalar
7.05
(PB)
Angela Williams
🇺🇸 ABD
7.09
(PB)
Chryste Gaines
🇺🇸 ABD
7.12
200 m
ayrıntılar
Juliet Campbell
🇯🇲 Jamaika
22.64 LaTasha Jenkins
🇺🇸 ABD
22.96
(PB)
Natalya Safronnikova
🇧🇾 Beyaz Rusya
23.17
400 m
ayrıntılar
Sandie Richards
🇯🇲 Jamaika
51.04 Olga Kotlyarova
🇷🇺 Rusya
51.56 Olesya Zykina
🇷🇺 Rusya
51.71
800 m
ayrıntılar
Maria Mutola
🇲🇿 Mozambik
1:59.74 Stephanie Graf
🇦🇹 Avusturya
1:59.78 Helena Dziurova
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti
2.01.18
1,500 m
ayrıntılar
Hasna Benhassi
🇲🇦 Fas
4:10.83 Violeta Beclea
🇷🇴 Romanya
4:11.17 Natalya Gorelova
🇷🇺 Rusya
4:11.74
3,000 m
ayrıntılar
Olga Yegorova
🇷🇺 Rusya
8:37.48
(NR)
Gabriela Szabo
🇷🇴 Romanya
8:39.65 Yelena Zadorozhnaya
🇷🇺 Rusya
8:40.15
(PB)
60m engelli
ayrıntılar
Anjanette Kirkland
🇺🇸 ABD
7.85
(PB)
Michelle Freeman
🇯🇲 Jamaika
7.92 Nicole Ramalalanirina
🇫🇷 Fransa
7.96
Yüksek Atlama
ayrıntılar
Kajsa Bergqvist
🇸🇪 İsveç
2.00 Inga Babakova
🇺🇦 Ukrayna
2.00 Venelina Veneva
🇧🇬 Bulgaristan
1.96
Pole atlama masası
ayrıntılar
Pavla Rybová
🇨🇿 Çek Cumhuriyeti
4.56
(CR)
Svetlana Feofanova
🇷🇺 Rusya
Kellie Suttle
🇺🇸 ABD
4.51 Not awarded
Uzun atlama
ayrıntılar
Dawn Burrell
🇺🇸 ABD
7.03 Tatyana Kotova
🇷🇺 Rusya
6.98 Niurka Montalvo
🇪🇸 İspanya
6.88
(NR)
Triple jump
ayrıntılar
Tereza Marinova
🇧🇬 Bulgaristan
14.91
(PB)
Tatyana Lebedeva
🇷🇺 Rusya
14.85 Tiombe Hurd
🇺🇸 ABD
14.19
(PB)
Gülle atma
ayrıntılar
Larisa Peleshenko
🇷🇺 Rusya
19.84 Nadzeya Astapchuk
🇧🇾 Beyaz Rusya
19.24
(PB)
Svetlana Krivelyova
🇷🇺 Rusya
19.18
4 × 400 m bayrak yarışı
ayrıntılar
 Rusya (RUS)
Yuliya Nosova
Olesya Zykina
Yuliya Sotnikova
Olga Kotlyarova
3:30.00  Jamaika (JAM)
Charmaine Howell
Juliet Campbell
Catherine Scott
Sandie Richards
3:30.79  Almanya (GER)
Claudia Marx
Birgit Rockmeier
Florence Ekpo-Umoh
Shanta Ghosh
3:31.00
Pentathlon
ayrıntılar
Natalya Sazanovich
🇧🇾 Beyaz Rusya
4850
(CR)
Yelena Prokhorova
🇷🇺 Rusya
4711 Karin Ertl
🇩🇪 Almanya
4678

Madalya tablosu

SıraUlusAltınGümüşBronzToplam
1Amerika Birleşik Devletleri77216
2Rusya46515
3Jamaika2226
4Çek Cumhuriyeti2013
İsveç2013
6Fas2002
7Birleşik Krallık1214
8Beyaz Rusya1113
9Küba1102
10Bulgaristan1012
Portekiz1012
12Bahamalar1001
Mozambik1001
Polonya1001
İtalya1001
16Romanya0202
Ukrayna0202
18İspanya0134
19Güney Afrika0112
20Avustralya0101
Belçika0101
Cayman Adaları0101
İzlanda0101
24Almanya0022
Fransa0022
26Avustralya0011
Hollanda0011
Kenya0011
İsviçre0011
Toplam (29 ulus)28292784

Katılan ülkeler

Kaynak

Burdaki yer alan bilgiler en:2001 IAAF World Indoor Championships sayfası'ndan çevirilerek edinilmiştir.